Fundacja RESTART, uczestniczy w realizacji ogólnopolskiego projektu "Nordic Walking Senior" którego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt otrzymał ponadto Patronat Honorowy Marszałka Województwa Świętokrzyskiego-Andrzeja Bętkowskiego. Partnerem wiodącym jest Biuro Programu Niepodległa. To ogólnopolski program upowszechniania prawidłowej techniki Nordic Walking dla Seniorów. Zajęcia będą prowadzone od czerwca do listopada br. w 200 miejscach, w 16 województwach Polski. W każdym miejscu zostanie przeprowadzonych 20 jednostek treningowych (każda jednostka trwa 90 minut), mających na celu naukę i doskonalenie prawidłowej techniki nordic walking. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy i trenerzy Polskiego Stowarzyszenia Noridc Walking.

Wypowiedź prezesa i trenera PSNW-Pauliny Ruty na temat projektu:

„Nasz autorski projekt to ogólnopolskie, bardzo szerokie działanie na rzecz Seniorów. Ta grupa społeczna, choć mocno w ostatnich latach doceniona, nadal potrzebuje wsparcia i bez wątpienia na taki projekt zasługuje. Nordic Walking to zdrowy ruch na świeżym powietrzu, a prawidłowa technika pozwala odciążyć stawy i zaangażować do 90% mięśni. To przede wszystkim doskonała integracja, rekreacja, turystyka i zdrowie. Tym bardziej się cieszę, że nasze starania o dofinansowanie w/w projektu spotkały się z akceptacją ze strony Ministerstwa. Bez tego wsparcia projekt nie mógłby być zrealizowany lub byłby zrealizowany w dużo mniejszym i skromnym zakresie.

Należy tutaj jednocześnie wspomnieć i mocno zaznaczyć, że Nordic Walking to aktywność skierowana nie tylko do Seniorów, choć najczęściej z nimi właśnie kojarzona. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się nasze zajęcia Nordic Walking w szkołach podstawowych, skierowane do uczniów (m.in. nasz autorski projekt pn. „Kijki zamiast telefonu”), Nordic Walking na polskich plażach w najwyższym sezonie wakacyjnym, w polskich górach-o każdej porze roku, w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych. Nordic Walking w naszym wykonaniu polubił także sam Prezydent Polski! (mamy za sobą przeprowadzenie indywidualnej lekcji Nordic Walking dla Pana Prezydenta Andrzeja Dudy)”

Opis skrócony projektu pn. „Nordic Walking SENIOR”

Zadanie polega na przeprowadzeniu cyklu 4000 profesjonalnych zajęć nordic walking (200 grup) przez wykwalifikowanych instruktorów nordic walking Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, które są skierowane do Seniorów. Zajęcia będą się odbywały wg ustalonego harmonogramu od czerwca do listopada 2021. Każdy uczestnik zajęć otrzyma okolicznościowy odblask, identyfikator uczestnika i certyfikat uczestnictwa w zajęciach. Celem projektu jest poprawa jakości i warunków życia osób dorosłych i starszych poprzez systematyczny ruch na świeżym powietrzu - zajęcia nordic walking z instruktorem, skuteczne przeciwdziałanie różnym formom dyskryminacji ze względu na wiek uczestników projektu poprzez nowoczesną formę ruchu jaką jest nordic walking, zbudowanie partnerskich relacji z podmiotami publicznymi, społecznymi, z mediami w zakresie promocji prawidłowej techniki nordic walking w kontekście Seniorów w Polsce, ochrona zdrowia i zdrowy styl życia wśród dorosłych i osób starszych poprzez systematyczne treningi nordic walking (także w odniesieniu do rehabilitacji ruchowej tzw. „pokowidowej”-dla osób po przebytym Covid-19), organizacja czasu wolnego w aktywny sposób (aktywne spędzanie czasu wolnego), upowszechnianie aktywnego stylu życia - podniesienie roli sportu powszechnego w społeczeństwie, w różnych grupach społecznych i środowiskowych, przeciwdziałanie patologiom społecznym i wykluczeniu społecznemu osób starszych, promocja prawidłowej techniki nordic walking z jej aspektami zdrowotnymi w polskim społeczeństwie.

Organizatorem i pomysłodawcą projektu jest Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.